A hidegre érzékeny fog sokaknak ismerős probléma, amely rengeteg kellemetlen percet tud okozni a mindennapokban. Például fagylalt vagy jeges italok, ételek fogyasztása során tapasztalhatunk éles fájdalmat. Az érzékenység mögött számos tényező húzódhat, a kisebb fogzománc károsodástól, egészen a komolyabb fogászati problémákig. Cikkünkben most megnézzük, mi állhat a hidegre érzékeny fogak hátterében, hogyan kezelhető, és mit tehetünk a megelőzés érdekében.

Hogyan alakul ki a hidegre érzékeny fog?

A fogak érzékenységét a fogzománc vagy az íny sérülése okozza. Normál esetben a fogzománc és az íny védelmet nyújt a fog érzékeny részei számára, megakadályozva, hogy a hideg, meleg vagy savas ételek és italok közvetlenül érintkezzenek az idegvégződésekkel. Amikor azonban a védelmi vonal sérül, a fog szenzitivvé válik.

A panaszok lehetnek átmenetiek, de krónikusan, hosszú ideig is fennállhatnak.

A hidegre érzékeny fog korona alatt akkor fordulhat elő,  ha a fog szuvasodik, vagy rosszul illeszkedik a korona.

A hidegre érzékeny fog okai

Az érzékenység háttében többféle ok állhat, tekintsük most át ezeket!

Fogszuvasodás

A fogszuvasodás akkor alakul ki, amikor a fog felszínén lévő zománc a baktériumok termelte sav hatására meggyengül, és a baktériumok elkezdenek behatolni a fog belsejébe. Ez a folyamat kezdetben fájdalommentes, de amikor a szuvasodás eléri a fog mélyebb rétegeit (dentin), közelebb kerülve a fog idegeihez, érzékenység és fájdalom jelentkezhet, különösen hideg ételek vagy italok fogyasztásakor. Érzékenységet okozhat savas vagy édes ételek fogyasztása is.

 

Túlzott fogmosás

A nagyon erős és nem megfelelő eszközzel és/vagy technikával végzett fogmosás hosszú távon károsíthatja a fogzománcot és az ínyt, ami érzékenységet és egyéb fogászati problémákat okozhat. 

  • Fogzománc kopása – Az erős nyomás vagy a kemény sörtéjű fogkefe használata idővel elkoptathatja a fogzománcot, a fogak külső védőrétegét. Ez a dentin szabaddá válásához vezethet.
  • Ínyvisszahúzódás – Az ínyvisszahúzódás egy gyakori fogászati probléma, amely során az íny fokozatosan visszahúzódik a fogak felszínéről, így a fogak gyökerei szabaddá válnak és közvetlenül érintkeznek a szájban található baktériumflórával, valamint a mechanikai vagy hőingerekkel. Ínyvisszahúzódás létrejöhet fogágybetegség tüneteként, valamint mechanikai sérülés (kemény étel, túl erős fogmosás) okozta esetekben is. 

Fogcsikorgatás

A fogcsikorgatás vagy bruxizmus a leggyakrabban alvás közben történik, de előfordul éber állapotban is. A probléma a fogakat és az állkapcsot érintő erőteljes izomműködés eredménye, amely lehet egyoldalú vagy jelentkezhet mindkét oldalon. A fogak összeszorítása vagy csikorgatása elkoptatja a fogak rágófelszínén a zománcot, ami érzékenységhez vezethet. Mindezek mellett a fogak nyaki részén ék alakú kitöredezéseket (abfrakció) alakulhatnak ki, mely szintén okozhat fognyaki érzékenységet.

Repedt fogak

A repedt fogak gyakran okoznak hidegre érzékenységet, mivel a repedések lehetővé teszik, hogy a külső ingerek, mint például a hideg levegő vagy folyadék, illetve a baktériumok anyagcseretermékei elérjék a fog belső rétegeit, a dentint és az idegeket.

A repedt fogak által okozott érzékenység különösen problematikus, mivel a repedés mélyülésével a fog állapota romolhat, és a fájdalom intenzívebbé válhat. 

Az ilyen típusú érzékenység átmenetileg enyhíthető speciális fogkrémekkel, de hosszú távú megoldást általában fogorvosi beavatkozás jelent.

 

Fogászati kezelések: tömés után hidegre érzékeny fog

A fogtömés után hidegre érzékeny fog gyakori, különösen ha a szuvasodás vagy a cserélt régi tömés mély volt, közel a fog idegcsatornájához. A beavatkozás során a fogbél irritálódhat, ami átmeneti érzékenységet okoz. A hidegre érzékeny tömött fog problémája szerencsére általában csak néhány napig, hétig tart a kezelést követően, utána fokozatosan enyhül, ahogy a fog regenerálódik.

Hidegre érzékeny fog korona alatt

A fogkoronák megvédik a fogat a külső ingerektől, ennek ellenér néha jelentkezhet érzékenység. Ennek oka lehet például a korona alatti fogszuvasodás vagy a rosszul illeszkedő korona. 

Új, frissen felragasztott korona vagy híd esetén, az újonnan készített töméshez hasonlóan szintén tapasztalható néhány napig, esetleg hétig hidegérzékenység, ami az idő előrehaladtával múlik.

Fogfehérítés

A fogfehérítés után gyakori a hideg érzékenység, ám ez általában csak néhány napig, vagy hétig tart a kezelést követően. 

A fogfehérítő termékek, különösen a peroxid alapú anyagok, mélyen behatolnak a fogzománcba, hogy eltávolítsák a fogak elszíneződéseit. Ez a folyamat ideiglenesen megnövelheti a fogzománc porozitását, melynek következtében a fogak érzékenyebbek lehetnek a külső ingerekre, így gyakoribb ilyenkor a hidegre, melegre érzékeny fog.

A fogfehérítés során a fogban lévő dentincsatornák, amelyek az idegekhez kapcsolódnak, irritálódhatnak. Ezek normál esetben védettek a zománccal és a cementréteggel, de a fehérítési folyamat során ezek a védőrétegek átmenetileg elvékonyodhatnak, így a hideg közvetlenül elérheti az idegeket, fájdalmat és érzékenységet okozva.

Ha valakinek már korábban is voltak hidegre érzékeny fogai, például ínyvisszahúzódás vagy fogzománc kopás miatt, a fogfehérítés felerősítheti a panaszokat.

A fogtömés után átmeneti hideg érzékenység gyakori jelenség, amely általában néhány nap vagy hét alatt elmúlik.

A hidegre érzékeny fog kezelése

Az érzékeny fogak nagyon sok kellemetlen percet tudnak okozni, szerencsére a modern fogászati megoldások lehetővé teszik, hogy hatékonyan kezeljük ezeket a problémákat. 

Fluoridos kezelések

A fluorid elősegíti a fogzománc remineralizációját, vagyis az ásványi anyagok visszajutását a zománcba, így az ellenállóbbá válik a savas ételek és italok okozta károsodással szemben. Ez különösen fontos akkor, ha a zománc elvékonyodott vagy sérült, mivel ez védi a fog belső rétegeit, a dentint és a fogbél idegeit, amelyek érzékenyek a külső ingerekre.

Továbbá segíthet lezárni a fogzománcon található mikroszkópikus repedéseket és a dentinben található dentincsatornákat, amelyeken keresztül a hideg ingerek eljutnak a fog idegekhez. 

Antibakteriális hatása révén gátolja a szájban lévő káros baktériumok elszaporodását, amelyek savakat termelve tovább károsíthatnák a fogzománcot.

Rendelői lakkok, fognyaki érzékenységet csökkentő fogkrémek

Az esztétikát, valamint a fogak és a fogágy egészségét nem veszélyeztető, azonban hideg érzékenységet okozó ínyvisszahúzódás esetén szóba jöhetnek a rendelői lakkok és a speciális fogkrémek is.

A lakkot a fogorvos és a dentálhigiénikus tudja felvinni az érintett fog nyaki részére. Előnyük, hogy azonnal hatnak és hosszan tartó (általában 6-12 hónapos) hatásuk van. Az ételek, valamint a fogkrémekben található abrazív anyag előbb-utóbb lekoptatják ezt a réteget és újból kialakulhat a fognyaki érzékenység.

Ennek kiküszöbölésére és bizonyos beavatkozásokat követően (fogkőeltávolítás vagy parodontális műtéti beavatkozás, stb) kialakult érzékenység kezelésére jó megoldást jelentenek a speciális, érzékenység csökkentő fogkrémek is. Ezen fogkrémek az első fogmosást követően hatnak, azonban kb. 1-2 hét alatt tudják kifejteni maximális hatásukat. Javasolt napi rendszerességgel használni őket, hogy a hatásuk tartósan megmaradjon.
Ilyen fogkrém a Curasept Biosmalto érzékeny fogakra, Elmex Sensitive vagy a Sensodyne Rapid.

Tömések készítése

A hidegre érzékeny fogak egyik gyakori oka a szuvasodás, a zománc kopása vagy a fog repedése. Ilyen esetekben a fogtömések készítése hatékony megoldás lehet az érzékenység megszüntetésére.

Ínyplasztika

Az ínyplasztika gyakori eljárás az ínyvisszahúzódás kezelésére, amely során új ínyszövet kerül beültetésre a visszahúzódott területekre. Ez segít csökkenteni a fogak érzékenységét és megakadályozza a további ínyproblémák kialakulását.

Gyökérkezelés

Ha a fogérzékenység súlyos, és más kezelések nem hoznak eredményt, a gyökérkezelés lehet a végső megoldás. Ennek során a fogorvos eltávolítja a sérült vagy elhalt fogbélt, megtisztítja a fog belsejét, majd speciális anyaggal tölti fel, hogy lezárja a fog gyökércsatornáit. 

Fogászati korona

  • A korona teljesen befedi a fogat, ami megakadályozza, hogy a hideg, meleg, édes vagy savas ételek és italok közvetlenül érintkezzenek a fog belső részeivel. Ez különösen hasznos akkor, ha a zománc erősen károsodott vagy a dentin szabaddá vált.
  • Ha a fog hidegérzékenységét a dentin vagy a fogbél irritációja okozza, a korona védőréteget biztosít a külső ingerekkel szemben. A hideg levegő vagy folyadék így nem éri el közvetlenül a fog idegvégződéseit, ezáltal csökkentve az érzékenységet.
  • Amennyiben az érzékenység repedés vagy törés következtében alakult ki, a korona lezárja a repedést, megakadályozva, hogy a hideg levegő vagy folyadék tovább irritálja a fogat.

A hidegre érzékeny fog megelőzése 

A hidegre érzékeny fogak sok kellemetlenséget tudnak okozni a hétköznapok során, de szerencsére megelőzhetők és orvosolhatók. Léteznek otthoni módszerek is, illetve nagyon fontos rendszeresen felkeresni fogorvosunkat a professzionális kezelésekért!

Helyes fogápolás

  • Figyeljünk a helyes fogmosásra, hogy fogainkat legalább naponta kétszer két percig körkörös mozdulatokkal tisztítsuk meg!
  • Fontos, hogy puha, rugalmas fogkefét használjunk! Ezek kíméletesek az ínyhez és a fogzománchoz, minimalizálva az irritáció és a kopás kockázatát. Érdemes kikérni fogorvosunk tanácsát a legmegfelelőbb fogkefe kiválasztásához!
  • A szónikus, elektromos fogkefék gyakran hatékonyabbak a hagyományos fogkeféknél.
  • Válasszunk kifejezetten érzékeny fogakhoz és ínyhez kifejlesztett fogkrémeket, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek segítenek csökkenteni az érzékenységet és erősítik a fogzománcot!
  • Ne feledkezzünk meg a fogak közötti terület tisztításáról sem! Alkalmazzunk fogköz tisztító fogkeféket vagy fogselymet, hogy eltávolítsuk a lepedéket, ételmaradékokat!

Kiegyensúlyozott étrend

Étkezzünk változatosan és kiegyensúlyozottan, és korlátozzuk a cukros, valamint savas ételek és italok fogyasztását! Ezek ugyanis hozzájárulhatnak a fogzománc eróziójához és a fokozott érzékenységhez.

Rendszeres fogkőeltávolítás

Ne feledkezzünk meg a fogkőeltávolításról sem, hiszen a baktériumokkal teli plakkok károsíthatják a fogzománcot és növelhetik az érzékenységet!

Fogászati szűrővizsgálatok

Évente legalább kétszer ajánlott a fogászati kontroll. Ezek a vizsgálatok lehetővé teszik, hogy a fogorvos időben észlelje és kezelje a laikus szemmel láthatatlan elváltozásokat, megelőzve a komolyabb problémák kialakulását.

Hidegre érzékeny fog esetén keresse fel rendelőnket személyesen!

dentpoint csapata budapest

Amennyiben hidegre érzékenyek a fogai, vagy bármilyen más fogászati problémával kapcsolatban további kérdései merültek fel, várjuk szeretettel rendelőkben, örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva. 

Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését. 

Várjuk szíves érdeklődését!