Endodoncia vagy gyökérkezelésre általában akkor van szükség, ha bakteriális fertőzés hatására károsodik a fog belsejében lévő élő szövet, a fogbél, ugyanakkor a fog többi része ép. A fertőzést a fog fájdalma, érzékenysége, elszíneződése jelezheti, azonban nem kell rögtön kétségbe esni, hiszen a beavatkozással jó eséllyel megmenthető a fog, és a kezelés hatására a fertőzés következtében fellépő fájdalom is megszüntethető.
Cikkünkben most megnézzük, hogy mit takar az endodoncia fogalma. Mikor van szükség gyökérkezelésre és milyen tünetek jelezhetik a problémát. Bemutatjuk, hogy hogyan zajlik a gyökérkezelés és milyen típusai vannak.
Mi az endodoncia jelentése?
Az endodoncia fogalma a gyökérkezelés szakirányát takarja, mely a fogak megtartásával, megmentésével, a mikroszkópos gyökérkezeléssel, valamint a hozzá kapcsolódó mikrosebészettel és a gyökérkezelt fogak hosszú távú helyreállításával foglalkozik. A fogászat egyik legdinamikusabban fejlődő ága.
Megtartó fogászat és endodoncia: Mikor van szükség gyökérkezelésre?
Gyakran előfordul, hogy sérülés vagy fogszuvasodás miatt a pácienseknél bakteriális fertőzés alakul ki, ami miatt károsodik a fog belsejében lévő élő szövet, az ún. pulpa (fogbél). Ilyenkor gyulladás és erős fogfájás alakulhat ki. A fertőzés továbbterjedése fájdalommentes is lehet, a végeredmény azonban ugyanaz, elhal a fog és gócfertőzés jön létre a gyökércsúcs körül. A gyökérkezelés során a fertőzött vagy károsodott szövet eltávolításra kerül, a fogorvos megtisztítja, feltölti és lezárja a gyökércsatornákat, majd helyreállítja a fogkoronát.
A gyökérkezelés a fogak megtartását célozza abban az esetben, ha a fog belső, idegeket tartalmazó, érzékeny része károsodott, a többi része azonban ép. Az eljárással elkerülhető a fog kihúzása, amely a fogászat hajnalán az egyetlen lehetséges megoldás volt.
Milyen jelek utalhatnak arra, hogy gyökérkezelésre van szükség?
Olykor előfordul, hogy konkrét előjelek nélkül van szükség gyökérkezelésre, a legtöbb esetben azonban konkrét tünetek figyelmeztetnek arra, hogy feltétlenül fel kell keresni a fogorvost. Ilyenek lehetnek például:
- az erős, makacs fogfájás
- az evéskor vagy nyomás hatására erősödő fájdalom a fogban
- a fog elszíneződése
- a fog érzékenysége hidegre, melegre
- a fog körüli íny duzzanata
Endodoncia: hogyan történik a gyökérkezelés?
A gyökértömést helyi érzéstelenítésben végzik, így az esetek többségében teljesen fájdalommentes.
- A kezelés során a fogszakorvos megnyitja a fogat, hogy eltávolítsa a szuvas részeket, majd feltárja a gyökércsatornákat. Ez fogtól függően általában 1-4, de akár 5 csatorna is lehet.
- A következő lépés a fertőzött szövetek, erek, idegek eltávolítása a gyökércsatornákból.
- Ezután a kezelő orvos egy elektromos bemérő műszer segítségével meghatározza a gyökércsatorna hosszát, amit a csatorna feltágítása követ kézi illetve gépi eszközökkel.
- Ezt követi a csatornák fertőtlenítése és kiszárítása.
- Végül a gyökércsatornák betömése következik, amikor a fogorvos gyógyszeres, szövetbarát gyökértömő anyagot juttat be résmentesen a gyökércsatorna teljes hosszába.
A fog helyreállítása a gyökértömést követően
A gyökértömés után a fogkorona helyreállítása szükséges, azonban a hiány pótlására nem megfelelőek a hagyományos tömőanyagok. A gyökérkezelt fog ugyanis nagyon törékennyé válik és gyakori, hogy evés közben – nagyobb behatás nélkül is – könnyebben eltörik.
Ezért fontos a kezelt fog védelme, amely a hiányzó fogszövet kiterjedésének nagyságától függően inlay vagy onlay betéttel vagy koronával biztonsággal megoldható és tartós, esztétikus megoldást biztosít.
Előfordulhat olyan eset is, hogy a fog annyira meg van gyengülve, hogy fém- vagy üvegszálas csappal is meg kell erősíteni a korona felhelyezése előtt.
Endodoncia: hagyományos gyökérkezelés és mikroszkópos gyökérkezelés
Most pedig nézzük meg, mi a különbség a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés között.
Hagyományos gyökérkezelés
A hagyományos gyökérkezelés szabad szemmel történik, többnyire “érzésre”. A fertőzött területek maradéktalan kitisztítása és a gyökércsatornák bemeneteinek feltárását követően kézi reszelés útján kerülnek eltávolításra a fertőzött, gyulladt vagy elhalt szövetek.
Mikroszkópos gyökérkezelés
Az eljárás sokkal hatékonyabbá és precízebbé teszi a gyökérkezelést, hiszen a gyökércsatornák feltárása fogászati mikroszkóp alatt történik, ami 25-30-szoros nagyítást tesz lehetővé. Az így végzett beavatkozásokkal akár 99%-os sikerességi arány érhető el, és rengeteg, korábban kihúzásra ítélt fog menthető meg.
A mikroszkópos gyökérkezelést képzett szakorvos-endodontus végzi.
Mikor érdemes feltétlenül mikroszkópos gyökérkezelést alkalmazni?
Lássuk most azokat az eseteket, amikor a mikroszkópos gyökérkezelés a legjobb megoldás:
- Bizonyos őrlőfogak, vagy rendellenes anatómiai felépítésű fogak esetében célszerű rögtön mikroszkópos gyökérkezeléssel kezdeni, így csökkenthető a beavatkozások száma és jelentősen nagyobb az esélye a sikeres kezelésnek.
- Előfordul, hogy a hagyományos gyökérkezelés nem sikerül, mivel szabad szemmel nem látható, ezért el nem távolított szövetrészek maradnak. A mikroszkópikus nagyítás azonban lehetővé teszi ezek feltárását és teljes kitisztítását.
- A hagyományos gyökérkezelés során számolni kell azzal is, hogy a használt műszer vége letörik és a fogban marad, ezért a mögötte lévő terület nem tisztítható ki rendesen. Ez a fog újbóli begyulladásához vezethet. A fogászati mikroszkóp segíthet ennek eltávolításában, vagy megkerülhető a betört rész, így a fog teljesen kitisztítható és kezelhető.
Endodoncia árak: mennyibe kerül a hagyományos és a mikroszkópos gyökérkezelés?
A kezelőorvos a vizsgálatot követően minden esetben elmondja, hogy melyik a legideálisabb megoldás a gyökérkezelésre.
A mikroszkópos gyökérkezelés ára magasabb, mint a hagyományos gyökérkezelésé. Ez egyrészt annak is köszönhető, hogy a mikroszkóp ára sokkal magasabb, emellett azonban a bevatkozás során felhasznált anyagok és a kezelésre fordított idő is többe kerül. Ráadásul a legmodernebb eszközök használatához speciálisan képzett személyzet is szükséges. Ugyanakkor a fogak megtartása érdekében mindenképpen nagyon kifizetődő eljárás. Mikroszkópos gyökérkezelés esetén a saját megmentett fog akár évtizedekig is tartós lehet. Ehhez természetesen nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia fenntartása.
Hagyományos és mikroszkópos gyökértömés árainkról itt tájékozódhat >>
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Várjuk szeretettel rendelőkben és minden fogászati kérdésben örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.
Várjuk szíves érdeklődését!