A parodontológus a fogászaton belül a fogíny, fogágy és a szájnyálkahártya megbetegedéseivel foglalkozó szakorvos. A terület fontossága igen nagy, tekintve, hogy a fogágybetegség rendkívül veszélyes egészségügyi probléma és a felnőtt lakosság körében nagyon gyakran fordul elő, a fogszuvasodáshoz hasonlóan ún. népbetegség. A cikkben körbejárjuk, hogy milyen betegségek esetén kell parodontológus szakorvoshoz fordulni és milyen kezeléseket végez a parodontológus.
Milyen betegségekkel foglalkozik a parodontológus?
A parodontológus szakorvos a fogakat körülvevő szövetekre specializálódott:
- a fogínyre
- a fogágyra: ide tartozik a fogakat körülvevő csontállomány, a foggyökerek felszínét borító cement, és a kettő közti rostrendszer
- valamint a szájnyálkahártya elváltozásaira.
Ezeken a területeken igen gyakoriak a különböző gyulladásos folyamatok, amelyek kezeletlenül komoly szájüregi problémákat, sőt, akár a test egészét érinthető megbetegedéseket is okozhatnak. Milyen betegségekről van szó?
Fogínygyulladás
A fogíny gyulladása egy különösen gyakori egészségügyi probléma, amelyet leggyakrabban a helytelen vagy nem rendszeres fogápolás, azaz a nem megfelelő szájhigiéné okoz. Étkezés után ugyanis lepedék, másnéven dentális plakk keletkezik a fogakon, amelyben hasznos és kórokozó baktériumok is megtalálhatóak.
Ha a fogápolás nem megfelelő módon történik, akkor a láthatatlan réteg vastagodni kezd, a káros baktériumok pedig elszaporodnak. Ha a lepedék továbbra sem kerül eltávolításra, akkor megszilárdul és fogkő képződik belőle. A kórokozók pedig irritálják az ínyt, fogínygyulladást okozva.
Milyen tünetek esetén forduljunk parodontológushoz?
- Vörös, duzzadt, érzékeny íny
- Fogínyvérzés
- Kellemetlen szájszag
- Mozgatható fogak
Ha ezekkel a tünetekkel találkozunk, akkor mindenképpen be kell jelentkezni egy fogorvosi vizsgálatra, ahol professzionális fogtisztítást, azaz fogkő-eltávolítást végeznek, és szükség esetén további kezelést javasolnak. Figyelem! A fogínygyulladás tünetei gyakran nehezen vehetőek észre, éppen ezért javasolt félévente bejelentkezni fogorvosi vizsgálatra!
A kezeletlen fogínygyulladás hosszú távon fogyágybetegséget, azaz közismertebb nevén fogínysorvadást okozhat.
A fogínygyulladásról ebben a cikkben írtunk bővebben >>
Fogágybetegség, azaz fogínysorvadás
A fogágybetegség népbetegség, amely becslések szerint akár a magyar lakosság 80-90%-át is érintheti, de sajnos rendkívül kevesen tudnak róla. Egy baktériumok okozta, krónikus gyulladásról van szó, amely a fogakat tartó csontállomány pusztulásához, ezáltal a fogak meglazulásához, elveszítéséhez vezet.
Ráadásul a kezeletlen gyulladás a szervezet egészére is kihathat. Összefüggést találtak ugyanis a fogágybetegség és a:
- Szív- és érrendszeri betegségek;
- Cukorbetegség;
- Ízületi problémák;
- Koraszülés, magzati komplikációk;
- Foltos hajhullás,
- Különböző szemet érintő betegségek között.
A fogágybetegség felismerése kezdeti stádiumban rendkívül fontos lenne, ugyanis eleinte a káros folyamatok visszafordíthatóak, később már csak lassítani lehet a betegség lefolyását. A parodontológus hatékony kezelési tervet tud készíteni a betegség bármely fázisában.
Milyen tünetek esetén forduljunk parodontológushoz?
- fogínyvérzés,
- ínyduzzanat, íny dagadás,
- fogíny fájdalom (a fogínysorvadást megelőző és kísérő ínygyulladás tünete),
- rossz lehelet,
- a fogíny visszahúzódása,
- fogak elvándorlása
- nagy mennyiségű fogkő felhalmozódása, valamint
- előrehaladottabb állapotban a fogak mozgathatósága,
- illetve kisebb trauma okozta kiesése.
A fogágybetegségről ebben a cikkben írtunk bővebben>>
Ínyvisszahúzódás, ínyrecesszió
Az ínyrecesszió azt jelenti, hogy a fogíny a foggyökér irányában visszahúzódik a fogakról. Ez leggyakrabban a túlságosan erőteljes fogmosás következtében történik meg, de más kiváltó okok is lehetnek, például:
- Nem megfelelő szájhigiéné,
- Fogínygyulladás, fogágybetegség;
- Örökletes tényezők;
- A fogak rendellenes helyzete, rossz harapás;
- Piercing az ajakban és a nyelvben.
Az ínyrecesszió során a foggyökér ki van téve az élelmiszerek okozta hőmérsékleti és kémhatásbeli változásoknak, a külső mechanikus ártalmaknak és érintkezik a szájban található baktérium flórával is. Kezeletlenül fogínygyulladás, fogágybetegség és fogszuvasodás is kialakulhat.
Milyen tünetek esetén forduljunk parodontológushoz?
- Fognyaki érzékenység (hideg-meleg érzékenység)
- Fogak “nagyobbak lesznek”, mivel a fog felületéből több látható, mint korábban
- Duzzadt, vörös fogíny, kellemetlen lehelet (a kísérő fogínygyulladás miatt)
Az ínyrecesszióról itt írtunk bővebben>>
További betegségek
A fenti betegségek a leggyakrabban előforduló egészségügyi problémák, azonban természetesen egyéb ínybetegségek is előfordulhatnak, amelyről itt található bővebb információ>>
Milyen kezeléseket végez a parodontológus?
A parodontológus szerepe a megelőzésben
Ahogy már említettük, a szájüregi megbetegedések legfőbb oka a nem megfelelő szájhigiéné. Éppen ezért a parodontológus szakorvos egyik alapvető feladata a szájhigiénés oktatás, motiválás.
A jó szájhigiéné fenntartásához azonban rendszeres, professzionális fogtisztításra, azaz depurálásra, fogkőeltávolításra is szükség van, amit kizárólag fogorvosi rendelőben lehet elvégezni.
Ezt a két feladatot a parodontológus mellett ugyanakkor végezheti képzett dentálhigiénikus is.
Parodontális tasakok tisztítása
Már a fogágybetegség korai stádiumaiban megjelennek a parodontális tasakok, vagy ínytasakok, amelyek melegágyai a fertőzés továbbterjedésének. Ezeket – mélységüktől függően – kétféle módszerrel lehet megtisztítani:
- Zárt kürett: helyi éréstelenítésben, speciális kézi műszerekkel tisztítjuk meg a fogak mellett lévő, nem túl mély tasakokat
- Nyitott kürett: ez már parodontális sebészeti beavatkozás, amely során az ínyen metszéseket készítünk, és így tisztítjuk ki a zárt kürett után visszamaradt, gyulladásmentes tasakokat. Végül az ínyt varratokkal visszavarrjuk.
Sínezés
A művelet során a mozgó fogakat egymáshoz rögzítjük. Több típusa van:
- Ideiglenes sínezés: a gyógyulás elősegítése érdekében rögzítjük a fogakat egymáshoz
- Végleges sínezés: célja a fogak további vándorlásának megakadályozása
- Retenciós sínezés: fogszabályozás utáni sínek, amelyek a kezelés befejezése után megakadályozzák a fogak visszamozdulását
Lepedékfenntartó tényezők megszüntetése
Ha a tömések, rögzített vagy kivehető pótlások rosszul illeszkednek, a tisztítás nehezebbé válik és sokkal gyakrabban kialakulhat fogágyprobléma. Ilyenkor a régi, rosszul illeszkedő pótlásokat, töméseket cserélni kell.
A Dentpoint Parodontológiai és Implantológiai Centrumban nagy tapasztalattal rendelkező magasan képzett Parodontológus szakorvosok várják pácienseinket, a legkorszerűbb berendezésekkel.
Amennyiben az itt olvasottak bizalmat ébresztettek Önben vagy további kérdései merültek fel, honlapunkon felvilágosítást kérhet vagy időpontot is foglalhat rendelőnkbe. Ezen felül e-mailen (info @ dentpoint . hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen állunk rendelkezésére.
Várjuk szíves érdeklődését!