A fognyaki tömés a tömések egy speciális fajtája, amely a fognyakon jelentkező szuvasodás vagy kopás kezelésére alkalmas. Célja, hogy megszüntesse az étkezéskor, ivás közben vagy fogmosáskor jelentkező fognyaki érzékenységet, megelőzze a fognyak állapotának további romlását és a fogíny további visszahúzódását és javítsa vagy helyreállítsa a fog megjelenését. Cikkünkből kiderül, hogy mikor lehet szükséges a fognyaki tömés, és mi a kezelés menete.
Mikor válhat szükségessé a fognyaki tömés?
A fognyak a fog fogínyhez közeli része, amely a foggyökér és a korona találkozásánál található. Normális esetben a nagy részét fogíny borítja. Az ezen a részen található fogzománc vékonyabb, a fog sérülékenyebb és érzékenyebb, ha pedig a fogíny valamilyen oknál fogva visszahúzódik, nagy az esélye a fognyaki érzékenységnek és a fog további sérülésének.
A fognyak sérüléseit fognyaki töméssel lehet orvosolni. Milyen okai lehetnek a fognyak sérülésének?
Fognyaki kopás
A fognyaki kopás viszonylag gyakori jelenség, aminek számos oka lehet. Ilyenkor a fog nem lyukas, tehát nem áll fenn szuvasodás. Mi minden vezethet a fognyaki kopás kialakulásához?
- Helytelen fogmosás: a túl kemény fogkefe használata, és az erős, vízszintes irányú súrolás a fogzománc sérülését és a fogíny visszahúzódását okozza
- Gyakrabban fordul elő gyökérkezelt fogak esetén
- Hajlamosító tényező a magasabb életkor
- Harapás okozta túlterhelés
- Saverózió (pl. reflux esetén)
- A fogínygyulladás és fogágybetegség miatt is kialakulhat ínyrecesszió, ekkor más, kiegészítő kezelések is szükségessé válhatnak
A fognyaki kopás tünetei lehetnek:
- A fog a visszahúzódott íny miatt hosszabbnak tűnhet – azaz több látszik ki a fogból, mint régebben
- A területen bemélyedés keletkezik – ez lehet alig észrevehető, minimális mértékű, de akár egészen mély is
- A fognyak érzékennyé válhat a hidegre, melegre, édesre, savanyúra
- A fognyaki kopás esetén nincs barnás, feketés elszíneződés!
A fognyaki kopás tünetei enyhébb esetben megfelelő fogkrém vagy szájvíz használatával orvosolhatóak lehetnek, súlyosabb esetben fognyaki tömés, vagy akár fogínyplasztika is szükségessé válhat.
Fognyaki szuvasodás
A fognyaki szuvasodás a fognyaki részeken a fog romlása miatt keletkező szuvasodást, “lyukak” kialakulását jelenti. Oka a legtöbb esetben a rossz szájhigiéné. A nem megfelelő fogápolás miatt ugyanis a fogakon található lepedék nem kerül eltávolításra, illetve ebből pár hét alatt fogkő keletkezik. A lepedék és fogkő pedig tökéletes környezetet teremt a kórokozó baktériumok elszaporodásának, aminek következtében a száj PH-értéke savassá válik, a fogból pedi kioldódnak az ásványi anyagok, és a fog “kilyukad”.
A fognyaki szuvasodásról ebben a cikkben írtunk bővebben >>>
A fognyaki szuvasodás tünetei:
- Eleinte fehér foltok jelennek meg az érintett területen – korai stádiumban azonban még visszafordítható a szuvasodás!
- Később barnás, fekete foltok alakulnak ki, mélyedések keletkeznek a fognyakon
- Hosszú távon érzékenység majd fájdalom alakul ki
- Kezeletlenül a szuvasodás elérheti a fogbelet, ami szinte elviselhetetlen fájdalommal jár
A fognyaki szuvasodás megelőzése legtöbb esetben lehetséges a helyes fogápolási szokások megtanulásával.
Hogyan készül a fognyaki tömés?
A fognyaki tömést ma már speciális kompozit tömőanyagból készítik, amely a fogzománccal megegyező keménységű polimer mátrix műanyag. A tömés szakszerűen elkészítve nagyon jól illeszkedik a foghoz, külső szemlélő számára pedig észrevehetetlen, tehát esztétikailag nagyon szép eredményt biztosít.
A fognyaki tömés ritkán elválhat a fognyaktól, ezért érdemes félévente-évente a fogászati kontroll során ellenőriztetni.
A fognyaki tömés elkészítésének menete
- Először fogászati ellenőrzés történik, ahol a pácienssel közösen kezelési tervet készítünk és tájékoztatjuk a kezelés menetéről, a szükséges lépésekről
- Ha szükséges, akkor helyi érzéstelenítést alkalmazunk, így a beavatkozás teljesen fájdalommentes lesz.
- Ha van sérült foganyag (szuvasodás esetén), akkor az első lépés ennek eltávolítása fúróval vagy kézi műszerekkel. A fognyaki tömést ugyanis csak egészséges, szuvasodás mentes környezetbe lehet elkészíteni. Fognyaki kopás esetén nem kell eltávolítani a fog anyagából.
- Nagyon fontos, hogy a kezelt terület teljesen száraz legyen, hiszen a töméshez használt anyagok csak így tudnak tökéletesen megkötni. Ennek érdekében kofferdamot alkalmazunk.
- A foganyagot ezütán úgynevezett orto-foszforsavas felületi kezeléssel készítjük elő.
- A kezelt területre kötőanyagot viszünk fel, amit UV lámpával polimerizálunk
- Ezután következik a kompozit rétegek felvitele. A több rétegben történő felvitelnek köszönhetően az eredeti fog színével megegyező tömést kapunk
- Végül a tömést csiszolással és polírozással a fog formájához igazítjuk.
Fájdalmas-e a fognyaki tömés?
Ahogy már említettük, a kezelés a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően teljesen fájdalommentes. A kezelés után enyhe érzékenység lehetséges, mivel a fognyaki rész vékonyabb, és közelebb van az érző, idegekkel átszőtt fogbélhez. Az érzékenység általában pár nap alatt megszűnik, és jóval enyhébb az addig jelentkező fognyaki érzékenységnél.
A Dentpoint-nál kizárólag kiemelkedő minőségű anyagokat alkalmazunk, munkatársaink pedig különös figyelmet fordítanak a fogak megfelelő előkészítésére és a tömés szakszerű elkészítésére.
Fontos azonban tudni, hogy kompozit tömések élettartama még megfelelő technika és a legjobb minőségű anyagok alkalmazása mellett is 8-10 év, ezért a félévenkénti fogászati kontroll vizsgálatok során is rendszeresen ellenőrizni kell a meglévő töméseket.
Fognyaki tömés árak
A kompozit tömések árairól a fogászati árak aloldalunkon tájékozódhat.
Amennyiben az itt olvasottak bizalmat ébresztettek Önben vagy további kérdései merültek fel, honlapunkon felvilágosítást kérhet vagy időpontot is foglalhat rendelőnkbe. Ezen felül e-mailen (info @ dentpoint . hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen állunk rendelkezésére.
Várjuk szíves érdeklődését!
képek forrása: freepik.com