A fogágy gyulladás szinte népbetegség, a fogak elvesztésének idősebb korban leggyakrabban ez áll a hátterében. Kialakulása évekig, évtizedekig tart és nagyrészt megelőzhető lenne a megfelelő fogápolással és rendszeres fogászati kontrollal, amelyet azonban sokan elmulasztanak. A bejegyzésből kiderül, hogy mik a fogágy gyulladásának lehetséges okai, hogyan alakul ki a abetegség, és mit lehet tenni a megelőzésért és kezelésért.
Mi az a fogágy gyulladás?
Először is lássuk, hogy mit jelent a fogágy kifejezés! A fogágy a fogínyből, a foggyökér körüli rugalmas kötőszövetből és a fogat tartó csontszövetből épül fel. Ezek krónikus gyulladása a fogágy gyulladás, vagy másnéven fogágybetegség.
Kiket érint a fogágy gyulladás?
A fogágy gyulladás elsősorban az idősebb korosztály betegsége, bár ritkán előfordul egy fiatalokat érintő, gyors lefolyású, agresszív formája is.
Ugyanakkor, mivel maga a betegség kialakulása évekig, évtizedekig tart, az első fázis, amely a fogínygyulladás, már egészen fiatal felnőtt korban megjelenhet. Éppen ezért fontos, hogy már fiatal korban tudatosítsuk a fogágy gyulladás jelentette veszélyt.
A fogágy gyulladás típusai és okai
Ahogy már említettük, megkülönböztethető a fogágy gyulladás gyors lefolyású, ritka, fiatal korban megjelenő változata, és a klasszikus, lassan kialakuló, idősebb korban jellemző betegség. Ezen kívül a gyulladás elterjedésének mértékében is lehetnek különbségek:
- Gyakoribb formája a több fogat, vagy akár egész fogívet érintő gyulladás, amely a fogágybetegség súlyosabb változata. Ennek hátterében általában a helytelen fogápolási szokások, vagy a fogápolás elhanyagolása miatt elszaporodott kórokozó baktériumok állnak, de esélyét a genetikai hajlam is erősen növelheti;
- Előfordul az is, hogy a betegség lokálisan alakul ki, és csak 1-2 fogat érint. Ilyenkor a gyulladás sokszor egy elhanyagolt szuvas fogra vezethető vissza, amely gyulladása terjed át a fogágyra. Az is előfordul, hogy egy hiányzó fogat nem pótolnak, így a mellette lévő fog bedől, a nem megfelelő terhelés pedig a csontszövet gyulladását és felszívódását okozza;
A fenti okokon kívül számos más rizikófaktor fordul elő, ami hajlamosít a betegség kialakulására:
- Rendszeres, intenzív dohányzás
- A szájüregi baktériumflóra összetétele
- Hormonális változások
- Hiányzó fogak vagy rendezetlen fogsor
- Betegségek, például cukorbetegség, csontritkulás
- Bizonyos gyógyszerek szedése (például vérnyomáscsökkentők, vagy epilepszia elleni szerek)
A fogágy gyulladás tünetei
A fogágy gyulladás sokszor alattomos betegség, előfordul ugyanis, hogy a tünetek eleinte alig észrevehetőek, vagy egyáltalán nem jelentkeznek. A páciens gyakran már csak akkor fordul orvoshoz, amikor a betegség súlyossá válik.
Milyen tünetek utalhatnak a fogyágy gyulladására?
- Kezdeti stádiumban a fogínygyulladás tüneteire kell figyelni, ilyenkor a folyamat még visszafordítható. Ilyen tünetek a vérző, duzzadt, piros íny, a fogíny fájdalma.
- Rossz lehelet, kellemetlen szájszag
- A fogíny elválása a fogaktól, tasakok keletkezése
- A fogíny visszahúzódása
- Előrehaladott állapotban rések keletkezése a fogak közt
- Mozgó, instabil fogak
- A fog elveszítése
A fogágy gyulladás kialakulása, lefolyása
A fogágybetegség kialakulása hosszabb, többlépcsős folyamat, amit annál könnyebb kezelni, minél előbb kerül felfedezésre. Fontos ezért megismerni a folyamat lépéseit.
#1 Fogínygyulladás
A fogínygyulladás nagyon gyakori már a fiatal felnőttek körében is. Ha a fogmosás, fogápolás nem eléggé hatékony, akkor a fogakon tartósan lepedék, azaz dentális plakk marad. A lepedék, illetve az ebből keletkező fogkő tökéletes életteret biztosít a kórokozó baktériumok elszaporodásának. A kórokozók pedig immunreakciót és az íny gyulladását váltják ki, amelynek egyik első jele a fogmosás közben jelentkező fogínyvérzés és a duzzadt, piros íny.
A fogínygyulladást még nagyon hatékonyan lehet kezelni, ha a fogkövet eltávolítják, és a páciens megtanulja a hatékony fogápolás szabályait.
#2 Tasakképződés, korai fogágy gyulladás
A következő fázisban a gyulladás már átterjed a fogíny mélyebb részeire, az íny elválik a fogaktól és úgynevezett tasakok alakulnak ki. Ezekben a tasakokban még könnyebben megtapad a lepedék, amelyből további, íny alatti fogkő alakul ki, illetve még könnyebben szaporodnak a baktériumok.
Kezeletlenül a tasakok egyre mélyülnek, a gyulladás pedig továbbterjed.
#3 Előrehaladott fogágygyulladás
A gyulladás később átterjed a fogakat tartó csontszövetre, amely ennek következtében elkezd lebomlani. Az íny pedig gyakran sorvadni kezd és visszahúzódik. A foggyökér ilyenkor szabaddá válik, súlyos esetben akár fél-egy cm is kilátszódhat belőle. A szabadon maradó gyökér pedig különösen érzékeny a külső hatásokra, és gyakran károsodni kezd. A folyamat ebben az esetben már nem visszafordítható, csak lassítható vagy szerencsés esetben megállítható.
#4 Súlyos fogágy gyulladás
A csontszövet leépülésével és a fogíny visszahúzódásával a fogak mozogni kezdenek, rések alakulnak ki köztük. Ez leggyakrabban az egy gyökerű elülső fogaknál figyelhető meg. A mozgó fogak gyakran fájdalmasak, egy idő után harapásra már nem alkalmasak. Ebben a stádiumban gyakran már nem lehet megmenteni a fogat, amely végül kihullik.
A fogágy gyulladás megelőzése és kezelése
A fent leírtak alapján nyilvánvaló, hogy a fogágybetegség esetén a megelőzés a legfontosabb. Minél később kezdődik meg a kezelés, annál nehezebb és költségesebb eredményt elérni, gyógyulás pedig a szó hagyományos értelmében már nem várható.
A fogágygyulladás megelőzése
Lássuk, mi mindent lehet teni a fogágybetegség kialakulása ellen:
- A helyes fogápolás elsajátítása, helyes fogmosási technika és rendszeres fogköztisztítás
- Rendszeres, professzionális fogkőeltávolítás
- Változatos, egészséges táplálkozás, rostokban, fehérjékben, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend
- A dohányzás mértékének csökkentése, vagy teljes leszokás
- Rendszeres, legalább évenkénti fogászati kontroll
A fogágygyulladás kezelése
A fogágy gyulladásának kezelése mindig az orvosi rendelőben történik. A kezelés attól függ, hogy mennyire előrehaladott a gyulladás.
- A korai szakaszban elegendő a professzionális fogkőeltávolítás és fogtisztítás, és ilyenkor még akár végleges és teljes gyógyulás is bekövetkezhet.
- Ha már elindult a tasakképződés, akkor szükség van az ínytasakok mélytisztítására (íny alatti tasak) is, amely eltávolítja a fogkövet, gyulladt szöveteket és lerakódásokat. Nem túl mély tasakok esetén még mindig 100%-os gyógyulás következhet be.
- Amennyiben a csontpusztulás már elkezdődött, és sok, illetve mély tasak képződött, műtéti azaz nyitott paradontális kürettálásra van szükség;
- Ha az anatómiai viszonyok lehetővé teszik, akkor csontpótló beavatkozásra vagy ínyplasztikára is szükség lehet, amely után megszűnnek a gyulladásos panaszok és a fogak ismét stabilan rögzülnek.
A Dentpoint Implantológiai és Parondontológiai Centrumban még a reménytelennek tűnő – összetett csontpótlást, ínyplasztikai kezelést vagy a fogpótlás terén személyre szabott megoldásokat igénylő – esetekben is hosszú távú, tartós eredményre számíthatnak a hozzánk fordulók.
Rendelőnk szakmai vezetőjének, Dr. Molnár Bálint parodontológus, egyetemi docensnek PhD fokozata és 15 éves egyetemi oktatói tapasztalata van.
A fogágygyulladás utókezelése
Az előrehaladott fogágygyulladás sajnos teljesen nem gyógyítható meg, ugyanakkor megfelelő kezeléssel és utókezeléssel tünetmentessé tehető. Ehhez a megelőzéshez hasonló lépéseket kell tenni, tehát különös figyelmet fordítani a rendszeres fogápolásra, fogkő eltávolításra és kontrollra, valamint az egészséges életmódra és a dohányzás elhagyására is szükség van.
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Amennyiben további kérdései vannak, örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat rendelőnkbe erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.
Várjuk szíves érdeklődését!