A cikk a HírExtra oldalon jelent meg.
A hiányzó fogak, azon kívül, hogy esztétikailag előnytelenek, komoly egészségügyi hátrányokat és lelki megterhelést is okozhatnak.
Érdemes tehát elvesztésük után minél előbb pótolni őket; azonban dilemmát okozhat, hogy hogyan. Nem csak árban, de kényelemben, tartósságban és a kezelés időtartamát illetően is nagy különbségek vannak. Segítünk választani!
Korona és fogászati híd: tartós megoldás kedvező áron
A korona egy mesterséges fogmű, amit az eredeti, lecsiszolt fogra ragasztanak. Ezt olyan esetben szokták alkalmazni, amikor az eredeti fog súlyosan károsodott: a saját fogból nagyobb darab letörött, nagy szuvasodás vagy nagyobb cserélendő tömés helyezkedik el benne.
Egyszeres, vagy többszörös foghiány esetén pedig a fogászati híd lehet a megoldásabban az esetben, ha van elegendő számú és megfelelő minőségű pillérfog, amelyhez a fogpótlást rögzíteni lehet.
A koronák és fogászati hidak előnyei:
- Körülbelül 2 hét alatt átadásra kerülnek
- Kényelmesek, jól terhelhetőek
- Áruk kedvező
- Esztétikusak
- Tartósak
A koronák és fogászati hidak hátrányai:
- Ha nincs megfelelő számú és/vagy minőségű pillérfog, nem kivitelezhető
- Az eredeti fogakat le kell csiszolni
- Bár a fogpótlás, ha minőségi alapanyagból készül, évtizedekig is tartós lehet, bizonys idő után előfordulhat a tartófogak további pusztulása (másodlagos szuvasodás), vagy fogágybetegség kialakulása
A hagyományos fogászati híd és a korona akkor ajánlott, ha nem döntő fontosságú és/vagy nem lehetséges az eredeti fogak anyagának maximális megőrzése és van elegendő pillérfog.
Kivehető fogpótlás: nagyobb kiterjedésű foghiány esetén
A kivehető pótlásokat kiterjedtebb részleges vagy teljes foghiány esetén lehet alkalmazni. A részleges kivehető fogpótlás fém alaplemezből, műínyből és műfogakból áll, melykapcsokkal, vagy rejtett elhorgonyzással kapcsolódik a meglévő fogakhoz.
Teljes fogatlanság esetén teljes kivehető fogpótlás készíthető, amely akrilát alapú rózsaszín műanyagból készül, műanyag fogakkal.
A kivehető pótlások előnyei:
- Kedvező áron elérhetőek
- Akár 2-4 hét alatt elkészülhetnek
- Könnyű a tisztításuk
- Nagy kiterjedésű, vagy teljes fogatlanság esetén is alkalmazhatóak
A kivehető pótlások hátrányai:
- Személytől függően nehéz a megszokásuk, ezért
- Rövid ideig kényelmetlenek
- Bizonyos esetben alacsony a stabilitásuk
A kivehető fogpótlás akkor ajánlott, ha nagyon kedvező áron nagy kiterjedésű vagy teljes fogatlanságra keresünk megoldást. Ugyanakkor érdemes mérlegelni, hogy inkább fogászati implantátumok segítségével rögzített hídpótlást készíttessünk-e, ami kényelmesebb, bár lényegesen költségesebb megoldás. Bizonyos esetekben az implantációs megoldás kombinálható kivehető fogpótlásokkal is.
A fogpótlás magasfoka: a fogászati implantáció
A fogászati implantátumok jelentik a hiányzó fogak rehabilitációjának legmagasabb szintjét. Tökéletes, kényelmes és tartós megoldást nyújtanak egyetlen foghiánytól akár a teljes fogatlanságig. Az implantációs fogpótlások elkészítése az elvesztett foggyökerek pótlásával kezdődik: ilyenkor titánium ötvözetből készült műgyökereket helyeznek az állcsontba. Ezekre kerülnek majd a teljesen valósághű koronák vagy hidak, de akár már korábban elkészült kivehető fogpótlások stabilizálása is megoldható velük.
A fogászati implantátumok előnyei:
- Nem kell lecsiszolni ép fogakat
- Bármekkora kiterjedésű foghiány esetén elérhető kényelmes és stabil pótlás készíthető a segítségükkel
- Élettartamuk gyakran évtizedekben mérhető, sőt megfelelő fogápolás mellett akár élethosszig is kitarthatnak
- Teljesen valósághű hatás is elérhető velük
A fogászati implantátumok hátrányai:
- Költségesebb az elkészítésük
- Ha nincs elegendő csontállomány, csontpótlásra lehet szükség
- Több hónap, mire elkészülnek
A fogászati implantátum különösen ajánlott, ha csak egyetlen fogat kell pótolni és a mellette található fogak épek; vagy ha kiterjedt a foghiány és kényelmes, stabil megoldásra van szükség.
Bár a fentiek alapján elmondható, hogy nagy különbségek vannak a különböző fogpótlások között, egy közös azonban mindenképp van bennük: bármilyen fogpótlás jobb, mint a probléma halasztgatása. Úgyhogy ne habozzunk és beszéljük meg a lehetőségeket egy tapasztalt és kompetens fogorvossal!
A cikk Dr. Molnár Bálint, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának docense és a Dentpoint Implantológiai és Parodontológiai Centrum vezetője szakmai segítségével készült.
Iratkozzon fel és értesüljön elsőként a legfrissebb blogposztokról:
Semmi spam, csak színtiszta szájhigiénia.