Bizonyos fogászati fémek – például a nikkel, a kobalt vagy a króm – egyes pácienseknél allergiás reakciókat válthatnak ki. Ez a túlérzékenység helyi tüneteket és akár szisztémás panaszokat is okozhat. Cikkünkben most bemutatjuk a fogászati fémallergia tüneteit, diagnosztikai lehetőségeit, valamint azokat a korszerű fogpótlási technológiákat, amelyekkel elkerülhetők az allergiás reakciók és egyúttal természetes, esztétikus mosoly érhető el.
Mi az a fogászati fémallergia?
A fogászati fémallergia egy olyan túlérzékenységi reakció, amelyet a fogpótlásokban, tömésekben vagy fogszabályozókban található fémek válthatnak ki. Gyakran hosszú idő után jelentkezik, hiszen a fémek lassan oldódnak ki a nyálban, majd felszívódnak a szervezetben. Az allergia kialakulása egyénenként eltérő lehet, és a tünetek is változó intenzitással jelentkezhetnek.
Mik a fogászati fémallergia tünetei?
A fémallergia tünetei nemcsak a szájüregben, hanem a test más részein is jelentkezhetnek. A leggyakoribb panaszok a következők:
Szájüregi tünetek:
-
- Gyulladt, foltos szájnyálkahártya
- Ínygyulladás, érzékenység a fogpótlás körül
- Égő, csípő érzés a szájban
- Szájszárazság, térképnyelv
- Fémes íz a szájban
- Ízérzékelési zavarok
A fémallergia tünetei bőrön:
-
- Ekcémás kiütések
- Viszketés, hámlás, kipirosodás
- Hólyagosodás
- Bőrszárazság
Egyéb általános tünetek:
-
- Ízületi fájdalmak
- Fejfájás
- Emésztési zavarok

Kiket érinthet leginkább a fémallergia?
A fémallergia bárkinél kialakulhat, de bizonyos emberek nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Az alábbi csoportok különösen érintettek lehetnek:
-
- Nők – A nőknél gyakrabban fordul elő fémallergia, mivel gyakrabban viselnek ékszereket, testékszereket, szemüvegkereteket vagy egyéb fémmel érintkező tárgyakat, amelyek nikkelt, krómot vagy más allergén fémeket tartalmazhatnak.
- Akiknél már korábban jelentkezett fémérzékenység – Ha valaki már tapasztalt allergiás reakciókat fémmel való érintkezés során (például ékszerek, övcsatok, fülbevalók, óraszíjak miatt kiütések, viszketés vagy irritáció jelentkezett), nagyobb eséllyel reagál érzékenyen a fogászati fémekre is.
- Fém fogtöméssel vagy fémkerámia fogpótlással rendelkezők – Az amalgám tömések, fémkerámia koronák és hidak fokozhatják az érzékenységet, mivel a bennük lévő fémek lassan kioldódhatnak a nyálban, és hosszú távon allergiás reakciót válthatnak ki.
- Fogszabályozót viselők – A hagyományos fém fogszabályozók nikkelt, krómot és egyéb fémeket tartalmazhatnak, amelyek hosszú távú érintkezés során allergiás tüneteket idézhetnek elő, például az íny vagy az ajkak irritációját, égő érzést vagy fémes szájízt.
- Krónikus bőrproblémákkal vagy immunrendszeri betegségekkel küzdők – Azok, akik ekcémára, atópiás dermatitiszre vagy más bőrgyulladásos betegségekre hajlamosak, nagyobb eséllyel tapasztalhatnak fémallergiát is. Az immunrendszeri problémákkal vagy autoimmun betegségekkel élők érzékenyebben reagálhatnak a fogászati fémekre.
- Akik hosszabb ideig többféle fémet viselnek a szájban – Ha valakinél különböző fémtartalmú fogászati anyagokat használnak (például fémkerámia korona, amalgám tömés és fém fogszabályozó egyidejűleg), nagyobb az esély a galvánáram kialakulására, amely nemcsak fémes szájízt, hanem allergiás reakciókat is okozhat.
Hogyan diagnosztizálható a fémallergia?
A fémallergia diagnosztizálása többféle módon történhet, attól függően, hogy milyen típusú vizsgálatra van szükség.
1. Epicutan (bőrpróba) teszt
Ez a legelterjedtebb módszer. Az eljárás során egyes fémeket és azok vegyületeit tartalmazó tesztanyagokat visznek fel a bőrre, majd egy speciális tapasszal rögzítik. A teszt 48–72 órán át marad a bőrön, ezután az orvos ellenőrzi az esetleges bőrelváltozásokat (bőrpír, duzzanat, viszketés, hólyagosodás).
2. LTT (Limfocita Transzformációs Teszt) – Vérvizsgálat
Ez a laboratóriumi teszt a vérben található immunsejtek (T-limfociták) reakcióját méri az adott fémekre. A vizsgálat során a páciens vérmintáját érintkezésbe hozzák különböző fémionokkal, majd megfigyelik az immunsejtek reakcióját.
3. Prick-teszt (szúrásos allergiateszt)
Ez egy gyors és fájdalommentes módszer, amely során az alkar bőrére cseppentik az allergén anyagot, majd egy tűvel enyhén megszúrják a bőrfelszínt, hogy az allergén bejusson. Bár a prick-teszt elsősorban élelmiszer- és pollenallergia kimutatására szolgál, bizonyos esetekben fémallergia vizsgálatára is alkalmazható.
4. Önmegfigyelés és eliminációs teszt
Ha felmerül a fémallergia gyanúja, első lépésként érdemes bőrtesztet vagy vérvizsgálatot végeztetni. Azok számára, akik nem tudnak azonnal allergiatesztet csináltatni, a tünetek önmegfigyelése is segíthet a kiváltó anyag azonosításában. Például, ha egy bizonyos ékszer, szemüvegkeret vagy fogpótlás viselése után bőrkiütés vagy irritáció alakul ki, érdemes lehet elkerülni az adott anyagot, és orvosi konzultációt kérni.

Fémmentes fogpótlás: a legjobb megoldások fémallergia esetén
Fémallergia esetén a fémmentes fogpótlás a legjobb megoldás, mivel ezek teljesen biokompatibilisek és nem váltanak ki allergiás reakciókat. Az elérhető lehetőségek közül érdemes a személyes igények és az adott fogászati probléma alapján választani.
Titánimplantátumok
A hagyományos titán implantátumok azonban az esetek túlnyomó többségében nem váltanak ki allergiás reakciókat, nem okoznak fémes ízt a szájban, és kiválóan integrálódnak a csontszövetbe. A cirkónium-titán ötvözetből készülő műgyökerek rendkívül erősek, teherbírásuk jelentősen meghaladja a hagyományos titán ötvözetekét, ezáltal hosszú távon tartós alternatívát biztosíthatnak a foghiány pótlására.
Cirkónium korona és foghíd
A cirkónium korona és foghíd az egyik legmodernebb és legnépszerűbb fémmentes fogpótlási megoldás, amely kiváló esztétikai és funkcionális tulajdonságokkal rendelkezik. A cirkónium-oxid rendkívül erős, biokompatibilis anyag, így hosszú távon is megbízható választás, különösen azok számára, akik fémallergiával küzdenek. Fehér színe és fényáteresztő képessége miatt a természetes fogakhoz hasonló hatást kelt, így különösen ajánlott frontfogak és rágófogak pótlására is.
Préskerámia korona és foghíd
A lítium-diszilikát alapanyagból készülő e.max préskerámia korona kivételesen természetes megjelenést biztosít, mivel fényáteresztő tulajdonsága révén tökéletesen utánozza a valódi fogzománcot. Emellett rendkívül precíz illeszkedést és tartós megoldást kínál, így kényelmes és hosszú távon is stabil fogpótlást eredményez. Szintén nem okoz szürke elszíneződést az íny területén.
Mikor lehet szükséges a fémallergia vizsgálata fogászati beavatkozás előtt?
A fogászati fémek tartósan jelen vannak a szervezetben, így az allergiás reakciók idővel felerősödhetnek. Ha valaki érzékeny bizonyos fémekre, a fogpótlások olyan tüneteket okozhatnak, ami miatt esetleg el kell távolítani azokat, ami plusz költséget és kellemetlenséget jelenthet.
Amennyiben beigazolódik a fémallergia, érdemes konzultálni fogorvosunkkal, hogy milyen fémmentes fogpótlási lehetőségek érhetők el.
Érdeklődjön telefonon, online, vagy keresse fel rendelőnket személyesen!

Amennyiben a fémmentes fogpótlási lehetőségekkel vagy bármilyen más fogászati problémával kapcsolatban kérdései merültek fel, várjuk szeretettel rendelőkben, örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.