Az implantáció sikere és hosszú távú eredményessége sok tényezőtől függ, de az egyik legfontosabb szempont, hogy az implantált műgyökér stabilan rögzüljön az állcsontban. Különféle méretű implantátumok léteznek, de a tartósság tekintében kiemelten fontos lehet, hogy rövid (≤6 mm) vagy hosszú (≥10 mm) műgyökér kerül beültetésre. Számos vizsgálat során elemezték, hogy egyik vagy másik hozhat jobb eredményt. Cikkünkben most egy friss kutatás eredményeit mutatjuk!

A rövid fogimplantátumok kiválthatják a csontpótlást?

A foghúzást követően az alveoláris csont leépülése olyan morfológiai változásokat eredményezhet, amelyek megnehezítik az implantátumok beültetését. Előrehaladott csontvesztés esetén gyakran szükség van augmentációra (csontpótlásra), hogy az állcsontgerinc alkalmassá váljon a beültetésre. Ezek az eljárások azonban nemcsak bonyolultabbak, hanem költségesebbek is, és növelik a komplikációk kockázatát. 

Ezen kihívásokra válaszul merült fel a rövid implantátumok használata, különösen az atrofikus posterior régiókban, mint egy egyszerűbb és kevésbé invazív alternatíva. Azonban a rövid  implantátumok alkalmazásának támogatottsága korántsem meggyőző. A korábbi szisztematikus áttekintések nem vizsgálták külön a rövid és hosszú implantátumokat különböző klinikai forgatókönyvekben, és nem vették figyelembe az olyan tényezőket sem, mint a csont minősége, a szájban való elhelyezkedése, az edentulizmus típusa, amelyek befolyásolhatják a rövid implantátumok alkalmazásának sikerét.

A rövid és hosszú implantátumok összehasonlítása

A Journal of Clinical Periodontology 2024. júliusi számában megjelent tanulmány a rövid és hosszú fogászati implantátumokat veti össze. A vizsgálatok a rövid implantátumok (≤6 mm) túlélési arányát, valamint a marginális csontveszteséget és a szövődmények értékelését tartalmazza a hosszú implantátumokhoz (≥10 mm) képest, meghatározott klinikai forgatókönyvek esetén.

A kutatás során 19 randomizált kontrollált vizsgálatot (RCT) elemeztek. Összesen 1097 rövid és 1117 hosszú implantátumot vettek górcső alá. Különböző életkkorú betegeket tanulmányoztak, és a páciensek esetében legalább egy rövid (≤6 mm) és egy standard hosszúságú (≥10 mm) implantátumot hasonlítottak össze (csontpótlással vagy anélkül), rögzített protézissel helyreállítva, valamint legalább egy éves utánkövetéssel.

A vizsgálatok különböző klinikai helyzeteket fedtek le, beleértve az arcüreg emelést (sinus lift), a natív csontba történő beültetést, a teljes íves rehabilitációkat, valamint a vertikálisan augmentált mandibuláris csontba történő implantálást. A kutatás során a bizonyítékok minőségét a GRADE rendszer alapján értékelték. A vizsgálat a Cochrane kézikönyv irányelveit követte, és az eredmények a 2020-as PRISMA irányelvek szerint kerültek közlésre.

A metaanalíziseket legalább két tanulmány adatai alapján készítekkék, amelyek ugyanolyan expozícióval, kimenetellel és megfigyelési időtartammal rendelkeztek.

A vizsgálat során összesen 1097 rövid és 1117 hosszú implantátumot vizsgáltak.

Rövid és hosszú implantátumok: mit mutatnak az eredmények? 

Tekintsük most át a kutatás eredményeit!

  • Beültetés sinus liftet követően: 10 RCT összehasonlítása nyomán nagy bizonyossággal állítható, hogy a 6 mm-es implantátumok túlélési és komplikációs arányai hasonlóak a ≥10 mm-es implantátumokhoz képest.

FONTOS: Rövidebb, 4-5 mm-es implantátumok esetében azonban nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ezek alternatívát jelentenek a hosszú implantátumokhoz képest.

  • Natív csontba történő beültetés: 5 RTC elemzése alapján közepes bizonyítást nyert, hogy a rövid implantátumok (≤6 mm) hasonló túlélési és komplikációs arányokkal rendelkeznek, mint a hosszú implantátumokok natív csontba implantálva.
  • Teljes íves pótlás: Három RCT alapján közepes bizonyosságú bizonyítékok vannak arra, hogy a rövid implantátumok ugyanolyan sikeresek lehetnek, mint a hosszúak, teljes fogsor implantálása esetén.
  • Vertikálisan augmentált mandibuláris csontban: 6 RCT hasonlította össze a ≤6 mm és ≥10 mm implantátumok túlélési arányát, az eredmények azonban nem egyértelműek, így további kutatásokra van szükség annak meghatározására, hogy a rövid implantátumok mennyire életképesek ebben a környezetben.
  • Költséghatékonyság és betegelégedettség: 2 RCT kimutatta, hogy a 6 mm-es implantátumok használata csökkentheti a költségeket és növelheti a betegelégedettséget a 10 mm-nél hosszabb implantátumokkal szemben.

NEM ÁRT TUDNI: A kutatás nem vette figyelembe a nem randomizált, de magas minőségű hosszú távú beavatkozási tanulmányokat, amelyek további értékes információkat nyújthattak volna. Emellett a vizsgálatok heterogenitása és az elégtelen számú tanulmány miatt nem volt lehetőség részletes alanalízisekre, amelyek olyan fontos szempontokat vizsgálhattak volna, mint:

  •  az implantátumok anyaga, szélessége, makro-designja vagy felületi jellemzői
  • a sebészeti tényezők (technika, bioanyagok használata, gyógyulási idő)
  • a páciensek életkora, neme, nemzetisége
  • a műgyökerek elhelyezkedése (döntött vagy axiálisan pozícionált)
A kutatás eredményei alapján a rövid implantátumok (6 mm) sikeres alternatívát jelenthetnek a sinus lift alkalmazása helyett.

Konklúzió: milyen esetekben előnyös a rövid illetve a hosszú implantátum?

A kutatás eredményei alapján a rövid implantátumok (6 mm) sikeres alternatívát jelenthetnek a sinus lift alkalmazása helyett, valamint natív csontba történő beültetések és teljes íves rehabilitációk esetén. Azonban a vertikálisan augmentált mandibuláris csontban történő alkalmazásukhoz további kutatások szükségesek. A vizsgálat arra is rávilágít, hogy a rövid implantátumok használata költséghatékonyabb lehet, és magasabb betegelégedettséget eredményezhet, ami fontos szempont lehet a döntéshozatal során.

Végül, bár a rövid implantátumok ígéretes eredményeket mutatnak, további kutatásokra van szükség, hogy pontosabban meghatározzuk a különböző implantátum hosszak előnyeit és hátrányait különböző klinikai helyzetekben. 

Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!

dentpoint csapata budapest

Amennyiben implantációval vagy bármilyen más fogászati problémával kapcsolatban további kérdései merültek fel, várjuk szeretettel rendelőkben, örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva. 

Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését. 

Várjuk szíves érdeklődését!