Nagyon gyakori probléma, hogy a bölcsességfogak nem tudnak megfelelően előtörni, és a szájban található baktériumok az íny alá jutva gyulladást okoznak, ami kellemetlen fájdalommal és duzzanattal jár. Amennyiben megfelelő hely áll rendelkezésre a fog kinövéséhez, a probléma orvosolható az ínytasak tisztításával, ám a bölcsességfog eltávolítására is szükség lehet. Cikkünkből most megtudhatja, hogy mi is pontosan a pericoronitis és miért alakul ki? Hogy történik a diagnózisa és miként orvosolható a probléma?
A pericoronitis jelentése
A pericoronitis a fogíny gyulladása, duzzanata, amely az előtörőben lévő fogak körül alakul ki. Mivel ez a bölcsességfogat körülvevő ínyszövetet érinti leggyakrabban, a probléma elsősorban a 18-25 éves korosztálynál jelentkezik. Ekkor kezdenek ugyanis kinőni a hamadik nagyőrlők, ami egy hosszadalmasabb és sokszor nem éppen zökkenőmentes folyamat.
A pericoronitis okai
A pericoronitis akkor alakulhat ki, amikor a bölcsességfog csak részben tudja áttörni az ínyt, mert nincs elegendő hely a szájban. A félig kibújt bölcsességfogon elhelyezkedő ínylebeny (operculum) alatt megtelepedhetnek az ételmaradékok, ami baktériumok melegágya. A kórokozók ínygyulladást okoznak, a fertőzés és duzzanat súlyos esetekben akár az állkapocsra, az arcra és nyakra is kiterjedhet.
A pericoronitis kockázati tényezői
A pericoronitis kockázatát növelő tényezők közé tartoznak:
- az életkor (18-25 év)
- a nem megfelelő szájhigiénié
- a felső légúti fertőzések
- stressz
Milyen tünetei vannak a pericoronitisnek?
Nézzük most meg, hogy milyen jelek figyelmeztethetnek a pericoronitisre!
Akut tünetek
- intenzív, kisugárzó fájdalom
- vörös, duzzadt íny a részlegesen áttört fog körül
- fogínyvérzés, gennyes váladékozás
- szájzár (trizmus,) amikor a száj és az állkapocs nyitása korlátozott
- fájdalom nyeléskor
- láz
- étvágytalanság
- fertőzés
- megduzzadt nyirokcsomók
Krónikus tünetek
- alkalmi, tompa fájdalom vagy enyhe kellemetlen érzés
- rossz szájíz és lehelet
Hogyan történik a pericoronitis diagnózisa?
A fogorvos megvizsgálja a bölcsességfogakat, hogy lássa, hogyan növekednek és megtörtént-e az íny részleges áttörése, illetve ellenőrzi a bölcsességfogat körülvevő ínylebenyt.
Röntgenfelvétel készítése is szükséges lehet annak megállapítására, hogy pontosan hogyan helyezkednek el a bölcsességfogak, illetve rendelkezésre áll-e elegendő hely a fog kinövéséhez.
A pericoronitis kezelése
Amennyiben a röntgenkép alapján van elegendő hely a bölcsességfog számára, a szakember kitisztítja és fertőtleníti az ínytasakot. Ilyen esetben fokozott figyelmet kell fordítani az otthoni ápolásra is. Érdemes puha sörtéjű fogkefét használni és rendszeresen antibakteriális szájvízzel öblögetni.
Bizonyos esetekben a problémára jó megoldás a bölcsességfogat borító ínyszövet kimetszése, ez hosszabb időre megszüntetheti a kellemetlenségeket. Az ún. circumcisio helyi érzéstelenítésben történik és fájdalommentes beavatkozás.
Milyen esetekben szükséges megválni a bölcsességfogtól?
Előfordulhat a terület újrafertőződése és a gyulladás, fájdalom visszatérése. Ilyenkor a bölcsességfog eltávolítása válhat indokolttá.
Amennyiben nincs elegendő helye a bölcsességfognak, a pericoronitis kezelésére szintén a bölcsességfog kihúzása a megoldás.
Ez azonban nem csak az ínygyulladás szempontjából fontos. A bölcsességfogak ugyanis ha nem tudnak kinőni, a szabályos fogsorban is képesek torlódásokat létrehozni, mivel nyomják az előttük lévő fogakat.
Mire kell számítani a bölcsességfog eltávolításakor?
- A bölcsességfog eltávolítása helyi érzéstelenítésben történik.
- A szakember felszabadítja az íny alól a fogat, majd a szomszédos fogak épségére ügyelve eltávolítja. (Bizonyos esetekben kis mennyiségű csont eltávolítására is szükség lehet, amennyiben a bölcsességfog nehezen megközelíthető helyen található.)
- Végül varratokkal történik a seb zárása, melyeket 7-10 nap múlva kell kivenni.
FONTOS TUDNI: A bölcsességfog kihúzását követően a seb környékét két napig hűteni kell, emellett elengedhetetlen az antibakteriális szájöblítő használata. Szükség lehet fájdalomcsillapító, valamint antibiotikum alkalmazására is.
Miként előzhető meg a pericoronitis?
A prevenció érdekében fontos a megfelelő szájhigiéné fenntartása. A helyes fogápolási szokások segíthetnek az ételmaradékok és a baktériumok eltávolításában, ugyanakkor sajnos elmondható, hogy ínytasakok még a leggondosabb otthoni tisztítás mellett is a kórokozók melegágyai.
Ezért nagyon fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, ami hozzájárulhat a probléma időben történő felismeréséhez, valamint lehetővé teszi az ínytasakok szakszerű fertőtlenítését.
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Amennyiben a pericoronitis tüneteit tapasztalja várjuk szeretettel rendelőkben, és minden fogászati kérdésben örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.
Várjuk szíves érdeklődését!