A cikk a Nőinetcafe oldalon jelent meg.
Bár a várandósság előtti egészségtudatos életmód egyre nagyobb teret hódít a nők körében, mégis kevesen vannak tisztában azzal, hogy mennyire fontos ebben az időszakban a jó szájhigiéné. Pedig az elhanyagolt vagy helytelenül ápolt fogak mind a kismamára, mind a magzatra veszélyt jelenthetnek.
Tévhit, hogy a kalciumhiány okozza a problémát
Az előző generációk körében gyakran hallhattuk a mondást: “Minden gyerek elvisz egy fogat”. Az elképzelés azonban, hogy a terhesség utáni fogvesztés fő oka a kalciumhiány miatt bekövetkező fogszuvasodás, téves és egyben veszélyes. Sokan ugyanis inkább a kálciumtartalmú táplálékkiegészítők szedésére koncentrálnak, miközben helytelenül ápolják a fogaikat, vagy elhanyagolják a rendszeres fogkőleszedést. A rossz szájhigiénének köszönhetően pedig mind önmagukat, mind a születendő babát veszélyeknek teszik ki.
Valójában nem oldódik ki a szervezetből kalcium a terhesség során. A fogvesztés hátterében leggyakrabban a köznyelvben sokszor fogínysorvadásként emlegetett fogágybetegség áll. Ez az alattomos, és nagyon gyakori betegség akkor alakul ki, ha a nem megfelelő fogápolásnak köszönhetően nem távolítjuk el megfelelően a lepedéket, amely elkezd megvastagodni, és elszaporodnak a káros baktériumok. Elindul a fogkőképződés, és az így képződő fogkő eltávolítása otthoni szájápolási eszközökkel nem lehetséges, mindenképp fogorvos segítségét kell kérnünk.
Ha ez nem történik meg, egyre súlyosabbá válik az ínygyulladás, megkezdődik a tasakképződés, előrehaladottabb esetben pedig csontvesztés, és ezáltal a fogak kilazulása és elvesztése következik be.
A fogágybetegség a kismamára és a születendő babára is veszélyes
A terhesség okozta hormonális változásoknak köszönhetően a fogínyben megszaporodnak és kitágulnak a hajszálerek. Ennek következtében pedig lényegesen felgyorsulhat a fent említett folyamat. A kismama gyorsan erős fogínyvérzést, ínygyulladást, vagy akár egy igen ijesztő jelenséget, terhességi ínyduzzanatot tapasztalhat.
A kórokozók a véráramba kerülve bejuthatnak a méhlepénybe és a magzati vérkeringésbe, fejlődési rendellenességeket, alacsony születési súlyt vagy koraszülést okozva.
Születés után is káros a rossz szájüregi baktériumflóra
Azzal talán még kevesebben vannak tisztában, hogy az anyuka szájüregének baktériumflórája mekkora hatással van a gyermek szájhigiénéjére. A kisbabák ugyanis steril szájüreggel születnek, a baktériumflóra a környezeti hatásoknak köszönhetően alakul ki. Gyakori jelenség, hogy a baba és a mama közös kanállal étkeznek, vagy egy pohárból isznak, amivel a kórokozó baktériumok is átkerülnek a gyermek szájüregébe. Később pedig éppen ezek befolyásolhatják a gyermek fogainak a jövőjét.
A kulcs a megelőzés
A fogorvosi beavatkozások lehetősége a terhesség alatt meglehetősen limitált, ezért érdemes a kérdéssel már a várandósság előtt komolyan foglalkozni. Jó hír viszont, hogy egy kis odafigyeléssel a problémák nagy része megelőzhető.
Érdemes tehát minél előbb ellátogatni egy fogászati rendelőbe, és elvégeztetni az esedékes fogkőleszedést és felmérni az esetleges problémákat. Ez egy jó alkalom lesz megbeszélni, hogy helyes-e a szájápolási rutinunk is, és személyre szabott tanácsokat is kérhetünk. Ne feledjük: már nem csupán a mi egészségünk a tét, hanem a babáé is!
A cikk Dr. Molnár Bálint, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának docense és Dentpoint Implantológiai és Parodontológiai Centrum vezetőjének szakmai segítségével készült.
Iratkozzon fel és értesüljön elsőként a legfrissebb blogposztokról:
Semmi spam, csak színtiszta szájhigiénia.