A mélyharapás talán a leggyakoribb harapási rendellenesség, a lakosság 60-70%-át érintheti. Cikkünkben áttekintjük a mélyharapás okait, következményeit és lehetséges kezelési módjait.
Mit nevezünk normális harapásnak és mi az a mélyharapás?
Ahhoz, hogy megértsük, mi a mélyharapás jelentése, először érdemes tisztázni, mit értünk normális harapás alatt.
Normális harapásról akkor beszélünk, ha a száj csukott, nyugalmi helyzetében a felső fogsor metszőfogai (frontfogai) 1-2 mm-t takarnak el az alsó fogsor metszőfogaiból (ún. normoklúzió). Úgy is fogalmazhatunk, hogy ez az emberi fogsor szabályos állapota. (Egyébként a latin orvosi kifejezés, az oklúzió jelentése is harapás – fogorvosi témájú szakszövegekben gyakran előfordul.)
Mélyharapásról akkor beszélünk, ha a felső metszőfogak 2 mm-nél nagyobb felületet takarnak az alsó fogsorból. Ez a fogazati rendellenesség kis mértékben pusztán esztétikai probléma, esetleg kisebb-nagyobb diszkomfort érzéssel jár.
Extrém mélyharapás esetén azonban a harapási magasság nagy mértékben csökken. Ilyenkor az állkapocs, illetve a fogsor harapási és rágási funkciója is károsodhat. Súlyosabb esetben az alsó metszőfogak a felső fogsor mögötti fogínnyel is érintkeznek, újra és újra felsértve azt.
A fenti értékektől bármilyen eltérés harapási rendellenességnek számít. Ilyen például a mélyharapás mellett:
- nyitott harapás,
- keresztharapás,
- fogtorlódás,
- foghézag,
- a középvonal eltolódása.
A mélyharapás okai
A mélyharapás kialakulása többféle okra vezethető vissza:
- Amennyiben már gyermekkorban, a tejfogak esetében is jelentkezik, örökletes hajlam állhat a fogazati rendellenesség mögött.
- A maradandó fogak megjelenése után is kialakulhat, ilyenkor szerzett mélyharapásról beszélünk.
- A mélyharapás oka lehet bizonyos fogak vagy fogcsoportok, például az oldalsó fogak hiánya vagy elvesztése is. Ekkor a megmaradt fogak a keletkezett foghézag irányába vándorolnak vagy dőlnek (a harapás “megsüllyed”).
- Arra is van példa, amikor a genetikai okból fellépő és a szerzett mélyharapás kombinációja jön létre. Ilyenkor jellemző a kis- és nagyőrlőfogak fokozott kopása.
A mélyharapás következményei, tünetei
A mélyharapás tünetei, következményei közül néhányat már említettünk. Az alábbiakban összegyűjtöttünk minden lehetséges tünetet:
- elégtelen rágás, harapás,
- a rágóízületek túlterhelése,
- a rágóizmok hatékonysága csökken,
- a rágófelületek károsodnak,
- az állkapocsízület deformálódik,
- befordulnak a szájzugok
- ínykárosodás,
- ínygyulladás,
- beszédzavar.
A felsorolt tünetek közül nem feltétlenül jelentkezik mindegyik, még súlyos esetben is előfordulhat, hogy csak néhányat tapasztal a páciens. Ugyanakkor bármelyik felléphet a mélyharapás kapcsán.
A mélyharapás kezelése harapásemelő sín és sánc segítségével
Az esetek többségében a mélyharapás fogszabályzó eljárások segítségével korrigálható. A mélyharapás kezelése felnőtteknél és gyerekeknél egyaránt lehetséges harapásemelés révén. Ezt általában harapásemelő sín vagy sánc alkalmazásával oldják meg. Két különböző eljárásról van szó, de mindkettővel lehetséges a mélyharapás korrigálása.
Harapásemelő sánc
A harapásemelő sánc a metsző-, illetve szemfogak belső, szájpadlás felőli oldalára rögzített, fogszínű vagy fehér fogszabályozó eszköz. Működési elve, hogy megakadályozza az alsó és a felső fogsor érintkezését, összezáródását.
A harapásemelő sánc teljesen fájdalommentes eszköz. Az első napokban azonban okozhat kellemetlenségeket:
- beszédhibák, pöszeség,
- diszkomfort érzés,
- rágási nehézségek.
Ezek a problémák néhány nap elteltével spontán megszűnnek, így később a harapásemelő sánc használata már nem jár kényelmetlenséggel.
Harapásemelő sín
A harapásemelő sín egy kivehető, a fogsor vonalát követő, patkóformájú sín, amely tökéletesen illeszkedik a fogsorra. A felülete sima, ezáltal az alsó és felső fogsor szemben lévő fogai nem akadnak össze. A rágás közben keletkező erőhatásokat a sín egyenletesen oszlatja el, részben pedig elnyeli. Így a rágóizmokat és az állkapocsízületek túlterhelését is megakadályozza. Mivel ezt az eszközt a fogorvos által levett lenyomat alapján fogtechnikus készíti személyre szabottan, mindig pontosan illeszkedik a páciens fogsorára.
Bármelyik megoldásról is van szó, fontos, hogy minél előbb kezdődjön el a kezelés. Ugyanis ellenkező esetben a fogsor állapota romlik, tovább torzul, a megfelelő eredmény elérése így tovább tart. A mélyharapásnak pedig bizonyos idő után visszafordíthatatlan következményei is lehetnek a szájüregben.
Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a mélyharapás gyakran komplex problémaként jelentkezik, amelynek kezeléséhez többféle szakterület specialistáinak együttműködésére is szükség lehet. Így a fogszabályzó szakorvos mellett manuálterapeuta, logopédus és gnatológus közreműködésére is.
A mélyharapás kezelése protetikai módszerekkel
Amennyiben a meglévő kis- és nagyőrlő fogak hiányosak, esetleg tömöttek, vagy híd található rajtuk, úgy a mélyharapás korrigálható ún. harapásemeléssel. Ilyenkor az új, kezdetben ideiglenes pótlásokat (betétek, koronák, hidak) úgy készítjük el, hogy az néhány milliméterrel magasabbak legyenek. Ez a precízen beállított új harapási magasság az állkapocsízület tolerancia határain belül helyezkedik el, így a kezdeti diszkomforton kívül semmilyen panaszt nem okoz. Amennyiben az ideiglenes pótlások viselése közben a páciens megszokja az új harapási magasságot, az ideiglenes pótlásokat véglegesekre lehet cserélni.
A mélyharapás kezelése állkapocsműtét segítségével
Súlyos esetben, illetve ha bizonyos tényezők, körülmények indokolják, a mélyharapás ellen szájsebészeti beavatkozás is elvégezhető. Ez azt jelenti, hogy a mélyharapást állkapocsműtét segítségével korrigáljuk.
Ilyen tényező lehet például:
- alulfejlett állkapocs,
- túlságosan alacsony arcmagasság.
Fontos megjegyezni, hogy az esetek döntő többségében a mélyharapás korrigálására elegendő a harapásemelő sín vagy sánc, esetleg protetikai eljárások alkalmazása, szájsebészeti beavatkozásra csak kivételes esetben van szükség.
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Amennyiben a mélyharapás vagy bármilyen más harapási rendellenesség kapcsán kérdése vannak, örömmel állunk rendelkezésére! Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat rendelőnkbe erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.
Várjuk szíves érdeklődését!