A fogszuvasodás igen gyakori fogászati probléma, amely érintheti a rágófelszínt, a fogközi területeket, illetve a fognyakat is. Utóbbi esetben beszélhetünk fognyaki szuvasodásról, amely főleg a rossz szájhigiéné és a fogászati kontrollok elhanyagolása miatt következik be. A cikkből kiderül, mi is pontosan a fognyaki szuvasodás, mik lehetnek az okai, és milyen kezelési lehetőségek vannak. Végül a megelőzésről is szó lesz.
Mi az a fognyaki szuvasodás?
A fognyak a fog azon része, amely a foggyökér és a fogkorona találkozásánál helyezkedik el. Egészséges, tehát nem visszahúzódott íny esetén ez a terület a közvetlenül a fogíny melletti zománcon található. Amennyiben a fog szuvasodása ezen a területen fordul elő, fognyaki szuvasodásról beszélünk.
A fognyaki szuvasodás nem összetévesztendő a fognyaki kopással. A fognyaki kopás, amely a fog fokozott érzékenységével jár, nem jelenti a fog romlását.
Oka pedig általában az íny visszahúzódása, vagy a fogkefével történő körkörös helyett egyenes irányú túlzott súrolás. Fognyaki kopás és érzékenység jó szájhigiéné mellett is kialakulhat, míg a fognyaki szuvasodás általában az elégtelen fogápolás következménye.
Mely területeken jellemző a fognyaki szuvasodás?
Leggyakrabban az alsó örlőket érinti a probléma, de jelentkezhet a kisörlőknél, szemfogaknál is, és nem ritka a felső metszőfogaknál sem.
A fognyaki szuvasodás okai
A fognyaki szuvasodás legfőbb oka a rossz szájhigiéné, ami a helytelen és/vagy rendszertelen fogmosási szokásoknak köszönhető. Ha az íny melletti területeken nem kerül eltávolításra a lepedék, az kedvez a káros baktériumok elszaporodásának. A kórokozóknak köszönhetően a száj PH-értéke savas irányba tolódik el, ami a fogból az ásványi anyagok kioldódásához, majd az idő előrehaladtával a fog romlásához vezet.
A fognyaki szuvasodásra a helytelen fogápolási szokásokon kívül a következő tényezők hajlamosítanak:
- Szájszárazság: a nyál ilyenkor nem tudja ellátni védőfóliáját, semlegesíteni a szájüreg savas PH-értékét (oka lehet például gyógyszeres kezelés, vagy egyéb egészségügyi probléma)
- Felborult szájüregi baktériumflóra: a savas közeget eredményező, kórokozó baktériumok túlzott elszaporodása
- Magas cukor-, szénhidrátbevitel: a cukor nagymértékben elősegíti a kórokozók elszaporodását
- Fogszabályzó viselése: megnehezíti a fog tisztítását
- Régebbi tömés, vagy gyökérkezelés
- Harapási rendellenességek, vagy összetorlódott fogak
- Túlzott alkohol- vagy drogfogyasztás
- Kizárólag fluoridmentes fogkrém és szájápolási termékek használata
A fognyaki szuvasodás tünetei, lefolyása
A fognyaki szuvasodás első, jellegzetes tünete a fognyak területén jelentkező fehér elszíneződés. A fog kifehéredése annak köszönhető, hogy az ásványi anyagok már elkezdtek kioldódni a fogból. Nagyon fontos tudnivaló, hogy ekkor még a szuvasodás visszafordítható helyes fogápolással!
Előrehaladottabb állapotban a következő tünetek jelentkeznek:
- A kifehéredett rész felpuhul, szinte elmálik, először sárgás színű lesz
- Majd később barnás, fekete területek jelennek meg a fognyakon, mélyedések keletkeznek, a fog “kilyukad”
- Fájdalom, érzékenység már ekkor jelentkezhet, de NEM minden esetben! A fájdalom megjelenése egyéni érzékenységtől is függ, ezért ne várjuk meg, míg jelentkezik!
- Előrehaladott esetben a fog szuvasodása eléri a fogbelet és az itt található idegeket, fogbélgyulladást és az idegek károsodásást okozva. Ilyenkor már jelentkezik a fájdalom
- A fognyaki szuvasodás végül eljuthat a foggyökér csúcsához, és a fog körüli állkapocs csontot is érintheti. A fájdalom ilyenkor már állandó és gyakran elviselhetetlen. Ilyenkor akár gennyesedés, tályog is kialakulhat.
- Végül bekövetkezhet a fogkorona teljes pusztulása is.
A fognyaki szuvasodás kezelése
Az első stádiumban, tehát a fognyakon jelentkező fehér folt, csík megjelenésekor a folyamat még visszafordítható a helyes fogápolással, valamint fluorid tartalmú szájöblítők és helyileg alkalmazott fluorid zselé rendszeres használatával.
Ha ez nem történik meg, és elkezdődik a terület felpuhulása, már kizárólag fognyaki tömés segíthet. Ilyenkor a szuvas részt fúrással eltávolítjuk, majd speciális anyaggal betömjük. A metszőfogak esetén ma már lehetőség van észrevehetetlen, a fog többi részével teljesen megegyező színű tömés elkészítésére. A fogtömések típusairól és a kezelés menetéről ebben a cikkben olvashat bővebben.
Ha a fognyaki szuvasodás eléri a fogbelet és az idegeket, a tömés már nem mindig elegendő, gyökérkezelés lehet szükséges. Nagyon előrehaladott esetben pedig már csak a szájsebészeti beavatkozás segíthet, de az is előfordulhat, hogy a fog nem menthető meg, és el kell távolítani.
A fognyaki szuvasodás megelőzése
Amíg a rágófelszíni szuvasodás még a leggondosabb szájápolási szokások mellett is előfordulhat, a fognyaki szuvasodás szinte teljesen megelőzhető a helyes szájápolási szokások elsajátításával.
Ezen kívül javasolt:
- Fluoridos fogkrémet használni
- Változatosan, kiegyensúlyozottan táplálkozni
- Elhagyni a cukros ételeket és leszokni a nassolásról
- Rendszeresen, félévente járni fogászati kontrollra, fogkő eltávolításra
Rendelőnkben a fogkő eltávolítás vagy fogászati kontroll során megbeszéljük a helyes fogápolás lépéseit, javaslatot teszünk annak fejlesztésére.
Amennyiben az itt olvasottak bizalmat ébresztettek Önben vagy további kérdései merültek fel, honlapunkon felvilágosítást kérhet vagy időpontot is foglalhat rendelőnkbe. Ezen felül e-mailen (info @ dentpoint . hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen állunk rendelkezésére.
Várjuk szíves érdeklődését!