A fogérzékenység nagyon gyakori a felnőtt lakosság körében, azonban viszonylag kevesen veszik komolyan. Márpedig az érzékeny fog nem csupán kellemetlen, de akár komolyabb problémát is jelezhet, amit mindenképp érdemes kideríteni. Ezen kívül a beteg az érzékeny fogat önkéntelenül kímélni kezdi, amely hosszú távon a többi fog túlterheléséhez, vagy nem megfelelő rágás miatt emésztőrendszeri problémák kialakulásához vezethet.
Cikkünkben körbejárjuk, hogy mikor beszélünk fogérzékenységről, mik lehetnek az érzékeny fog kialakulásának okai, és hogyan lehet kezelni a problémát.
Mi az a fogérzékenység?
Fogérzékenységről akkor beszélhetünk, ha a fog valamilyen külső inger hatására érzékennyé válni, vagy fájdalmat tapasztalunk. A fogérzékenységnek több típusa is van, a kiváltó inger alapján pedig lehet következtetni a probléma okára is.
Az érzékeny fog lehetséges okai
A fogérzékenység kialakulásának megértéséhez érdemes egy kicsit megismerkedni a fog anatómiájával.
A fog külső részét a fogzománc borítja. A fogzománc az íny felé elvékonyodik, majd az íny alatt a cement váltja fel. A fogzománc és a cement találkozása az úgynevezett fognyak. A fog legbelső részén pedig az idegekkel átszőtt lágy, élő rész, a fogbél helyezkedik el.
A fogbél és a fogzománc vagy cement között a dentin található, amelyben mikroszkópikus dentincsatornák futnak a fogbéltől a fogzománcig. Ezek a csatornák már tartalmaznak idegvégződéseket. Ha a fog valamilyen módon, például fogszuvasodás vagy kopás miatt károsodik, akkor a dentin csatornák a szájüreg felé szabaddá válnak, és külső behatásra fájdalmas ingert közvetítenek a fogbél felé, tehát fogérzékenység alakul ki.
A leggyakoribb a fognyaki rész kopása, ilyenkor fognyaki érzékenység tapasztalható.
Mi okozhatja a fogérzékenységet?
A fog érzékenységének a hátterében a következő okok állhatnak:
- Rossz fogmosási technika: túl erős, vagy vízszintes irányú súrolás, túl kemény sörtéjű fogkefe használata, aminek következtében a zománc kopni kezd
- A fogíny visszahúzódása, amely szintén a rossz fogmosási technika, vagy fogínygyulladás, fogágybetegség következtében alakul ki
- Fogszuvasodás
- Túl magas tömés vagy fogpótlás
- Rosszul záródó fogsor, amelynek következtében a fogzománc károsodik
- Éjszakai fogcsikorgatás, azaz bruxizmus
- Refluxbetegség miatt a szájüregbe jutó gyomorsav megmarja a fogzománcot
- Fogszabályzó viselése esetén az alkalmazott erőhatások
A fogérzékenység típusai
Már az is sokat elárul, hogy milyen ingerre, milyen külső hatásra tapasztaljuk a fog érzékenységét.
Hőhatásra, azaz melegre vagy hidegre érzékeny fog
A leggyakoribb eset, ha melegre vagy hidegre érzékeny a fog, de a fogérzékenység előfordulhat édes, savanyú vagy savas ételek fogyasztása esetén is. A fájdalom ilyenkor általában éles, majd pár másodperc múlva elmúlik. A jelenség általában fognyaki kopásra utal.
Harapásra fáj a fog, vagy érzékenység tapasztalható
Ha harapásra tapasztalunk fájdalmat, a kiváltó ok lehet a túl magas tömés vagy fogpótlás, de utalhat foggyökér irritációra is, például a fog gyulladására vagy túlterhelésére is. Mindenképp fel kell keresni a fogorvost, hiszen egyik probléma sem orvosolható házilag!
Kopogtatásra fáj a fog, vagy érzékeny a fog
- Ha hosszanti irányú kopogtatásra fáj a fog, akkor sajnos a legtöbbször komolyabb probléma áll a háttérben. Ilyen lehet például a gyökércsúcs gyulladása, amely kezeletlenül fogászati góc kialakulásához is vezethet.
- Ha a gyökérkezelt fog kopogtatásra érzékeny, előfordulhat, hogy nem sikerült tökéletesen eltávolítani a gyulladt szöveteket és valószínűleg a kezelés megismétlésére van szükség
- Ha oldalirányú kopogtatásra fáj a fog, az fogágybetegséget jelezhet
Terhesség alatti fogérzékenység
- Terhesség alatt a gyakori rosszullétek alatt a szájüregbe juthat a gyomorsav, amely megmarja a fogzománcot. Fontos, hogy hányás után csak tiszta vízzel öblögessünk, és csak fél óra múlva mossunk fogat, addigra regenerálódik a gyomorsav által felmart fogzománc.
- Várandósság alatt a hormonális hatásoknak köszönhetően megnő az esélye az ínygyulladásnak. Ilyenkor az íny elválhat a fognyaktól, ami érzékenységet okoz. Terhesség alatt emiatt még fontosabb a rendszeres fogkő-eltávolítás és a megfelelő szájhigiénia.
Az érzékeny fog kezelése
A fogérzékenységet különböző módszerekkel lehet csökkenteni, ezek azonban csak a tüneteket enyhítik. Nagyon fontos kideríteni, hogy nem áll-e komolyabb fogászati betegség a jelenség hátterében. Amennyiben igen, akkor azt is kezelni kell.
A fogérzékenység csökkentésének lényege, hogy olyan anyagokat használunk, amelyek képesek eltömíteni a megnyílt dentincsatornákat, így az idegvégződéseket nem érik külső behatások, az érzékenység csökken, vagy megszűnik.
Lássuk hogyan lehet enyhíteni a fogérzékenységet!
- Enyhébb esetben elegendő lehet a az érzékeny fogra kifejlesztett speciális fogkrémet vagy szájvizet használni.
- Nagyobb mértékű érzékenység esetén a fogorvos alkalmazhat speciális ecsetelőket is.
- Fogászati iontoforézis: a hatóanyagot elektromos áram segítségével juttatják a kopott fognyaki részre, jelentősen képes csökkenteni a fogérzékenységet és a fogszuvasodás megelőzésére is alkalmazható.
- Ha nagy kiterjedésű kopás vagy zománchiány áll fenn, tömőanyagokat kell alkalmazni.
Fogkrém érzékeny fogakra
Fogérzékenységre fogkrém is létezik, amely speciális hatóanyagokat tartalmaz. Ezek a hatóanyagok szintén megtapadnak a dentincsatornákban, és csökkentik az érzékenységet.
A következő hatóanyagokat érdemes figyelni a fogkrém csomagolásán, ha fogérzékenységre fogkrémet keresünk:
- stroncium-klorid
- kálium-klorid
- ón-fluorid
- kálium-nitrát
- kalcium-foszfát
Mit tehetünk még az érzékeny fog ellen házilag?
Ha a háttérben nincs semmilyen egyéb fogászati probléma, akkor a következők segíthetnek a fogérzékenység csökkentésében és megelőzésében:
- Az erős sörtéjű fogkefét cseréljük le puha (soft) sörtéjűre!
- A vízszintes súrolás helyett körkörösen vagy sepregető mozdulatokkal mossunk fogat!
- Figyeljünk a fogközök helyes tisztítására, használjunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét!
- Kerüljük a savas ételek és italok fogyasztását! Ilyen például a szénsavas üdítő, az ásványvíz, a gyümölcslevek de a sör és a bor is
Miért annyira fontos a fogorvosi kontroll, ha fogérzékenységet tapasztalunk?
Ahogy már fentebb leírtuk, a fogérzékenység akár komoly fogászati betegséget is jelezhet, ennek kizárása érdekében mindenképp javasolt ellátogatni a fogorvosi rendelőbe. Ezen kívül sok esetben a fogorvos ecsetelők használatával szinte azonnali megoldást nyújthat a fogérzékenységre.
A Dentpoint Implantológiai és Parodontológiai Centrumban nagy tapasztalattal rendelkező, magasan képzett kollégák hatékonyan képesek kezelni a fogérzékenységet – legyen a háttérben bármilyen kiváltó ok.
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Amennyiben az érzékeny fogakkal kapcsolatban – vagy bármilyen más témában – kérdése van, örömmel állunk rendelkezésére. Honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen fogadjuk megkeresését.
Várjuk szíves érdeklődését!