A foghúzás utáni csonthártyagyulladás kezelése otthon nem ajánlott. A csonthártyagyulladás tünetei súlyosbodhatnak, ha nem keresünk fel időben egy fogorvost.
A foghúzás utáni csonthártyagyulladás tünetei
A csonthártya a fogak felszínét borító, tokszerű képződmény, amely az alatta lévő csontszövetet védi. Kialakulhat egy kezeletlen fogszuvasodás következtében is, de gyakran foghúzást követően jelentkezik. A csonthártyagyulladás jelentkezhet gennyes vagy száraz formában. Előbbi esetben a kihúzott fog helyén található sebben gennyes zacskó, vagyis tályog keletkezik.
A foghúzás utáni csonthártyagyulladás tünetei:
- érzékeny, vörös, és/vagy vérző íny,
- erős nyomás a fogak környékén,
- duzzadt, dagadt fogíny,
- gennyes zacskók, tályog kialakulása,
- tompa vagy lüktető fájdalom, leginkább étkezések között,
- láz.
Ha a foghúzást követően az indokoltnál jóval erősebb fájdalmat érzünk, amely szinte a fülünkig hatol, minél előbb keressük fel a fogorvosunkat.
A felsorolt tünetek közül nem biztos, hogy mindegyik jelentkezik – ez a gyulladás súlyosságától függ. Ugyancsak ez határozza meg, mennyire intenzívek a tünetek.
A csonthártyagyulladás kezelése
A csonthártyagyulladás otthoni kezelésével a betegek gyakran inkább rontanak a helyzeten.
Amit semmiképpen ne tegyünk:
- Ne öblögessük a foghúzás utáni sebhelyet, a gyógyulást ugyanis segíti a vér jelenléte a sebben.
- Ne alkalmazzunk hideg borogatást. Ez beszűkíti az ereket, így a kórokozókat semlegesítő fehérvérsejtek, illetve a gyógyszerek hatóanyagai nem, vagy csak korlátozottan jutnak el a gyulladt szövetekbe.
Iratkozzon fel és értesüljön elsőként a legfrissebb blogposztokról:
Semmi spam, csak színtiszta szájhigiénia.
A csonthártyagyulladás kezelése a fogorvosi rendelőben
A szájüregben a legtöbb esetben akkut csonthártyagyulladással van dolgunk, amelyet bakteriális fertőzés okoz. Ezért a kezelés két fő eleme az antibiotikum-kúra és a gyulladt terület kitisztítása, fertőtlenítése. A gyulladás során keletkező genny és tályog gyakori tünet, amely a panaszok jelentős részéért felelős.
Ilyen esetben rendszerint gyors javulást eredményez:
- a tályog megnyitása,
- a gyulladás kiindulásának lokalizálása,
- a genny eltávolítása
- és a terület fertőtlenítése.
Nagyon fontos, hogy az antibiotikum szedését egészen addig folytassuk, amíg a fogorvos előírja. Még ha tünetmentesek vagyunk is, a túl korán befejezett antibiotikum-kúra a betegség kiújulásához vezethet.
Az esetek többségében a csonthártyagyulladás meddig tart?
A kérdésre nehéz egyértelmű választ adni, mivel a betegség lefolyásának hossza nagyban függ attól, mikor fordulunk vele orvoshoz. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a kezelés megkezdésétől számítva 3-5 napon belül megszűnnek a panaszok.
Ha azonban sokáig halogatjuk, hogy orvoshoz forduljunk, a gyulladás elhatalmasodhat. Ilyenkor a terápia is elhúzódhat. Ezért is ajánlott minél előbb felkeresni egy fogorvosi rendelőt a csonthártyagyulladásra utaló panaszokkal.
Érdeklődjön telefonon, illetve itt, az interneten – vagy keresse fel rendelőnket személyesen!
Amennyiben a foghúzás utáni csonthártyagyulladás kapcsán további kérdései merültek fel, honlapunkon felvilágosítást kérhet és időpontot is foglalhat rendelőnkbe erre a linkre kattintva.
Emellett e-mailen (info [kukac] dentpoint.hu) és telefonon (+36302576088) is szívesen állunk rendelkezésére.
Várjuk szíves érdeklődését!